پیشکسوت خردمند صنعت تاسیسات ایران درگذشت

يكشنبه 14 شهريور 1395, 07:07 قبل‏ازظهر
 
 
 monsef1.jpg مهندس حشمت‌اله منصف که در جامعه مهندسی به پدرصنعت تاسیسات ایران شناخته می‌َشد، شامگاه روز پنج شنبه 12 شهریور بدرود حیات گفت.
 
زنده یاد مهندس حشمت‌اله منصف پیشکسوت خردمند صنعت تاسیسات، در سال ۱۳۰۴ در کرمانشاه به دنیا آمد و از دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته الكترومكانيک فارغ‌التحصیل شد.

منصف که به عنوان چهره ماندگار تاسیسات در ایران شناخته شد، بیش از بیست سال سابقه فعالیت در بخش خصوصی و  طراحی بیش از ۱۵۰ بیمارستان از جمله بیمارستان میلاد را در کارنامه داشت و پروژه های بزرگ دیگری مانند طراحی تاسیسات مکانیکی برج 54 طبقه تهران و طرح توسعه حرم امام رضا نیز از آثار به‌یاد ماندنی او هستند.

پدر صنعت تاسیسات ایران مدتی با سازمان برنامه و بودجه همکاری کرد که حاصل آن حضور موثر، انتشار گسترده آثاری در زمینه ساختمان و تاسیسات بود همچنان که درجلسات کمیته تدوین مقررات ملی ساختمان در وزارت مسکن و شهرسازی نیز حضوری قوی و تاثیرگذار داشت.

زنده یاد منصف در سال 1383 به عنوان یکی از داوران جایزه بزرگ معمار در سخنرانی مراسم پایانی این جایزه گفت :" آن‌چه بیش‌تر معماران به‌عنوان تاسیسات می‌شناسند، تجهیزات و تکنولوژی است نه خود تاسیسات. چون در واقع تاسیسات هم یک نوع طراحی است و از معماری جدا نیست. درحقیقت معماری و تاسیسات هدف مشترکی دارند و آن ساختن فضای مناسبی برای سکونت، اقامت یا کار انسان است."

زنده یاد حشمت‌اله منصف در طول عمر پر بار خود دست به تالیف یا ترجمه مقاله‌ها و کتاب‌هایی زد که امروز به‌عنوان مرجع مطالعاتی در صنعت تاسیسات به‌شمار می‌روند. تدوین چهار جلد كتاب راهنمای طراحی بخش‌های بيمارستان در زمينه‌های آشپزخانه استريل،  رخت‌شويی و گازهای طبيعی از آن جمله است.
همچنین مشخصات فني عمومی تاسيسات مكانيكی، شرايط طراحی تاسيسات شهرهای كشور، مهندسی نگهداری ساختمان و تاسيسات، مبحث ۱۴ مقررات ملی ساختمان، مبحث۱۶ مقررات ملی ساختمان، روش‌های آزمايشگاهی تست بادزن، نگهداری و تعمير تجهيزات بيمارستانی از دیگر آثاری هستند که زنده یاد منصف در نگارش یا ترجمه آن‌ها مشارکت داشته است.

سوپرپایپ این ضایعه جبران نشدنی را به خانواده گرانقدر منصف، جامعه مهندسی، همکاران و دوستداران ایشان تسلیت می‌گوید و آرزو می‌کند که زندگی همراه با دانش و صداقت حرفه‌ای او برای همه کوشندگان صنعت تاسیسات کشورآموزنده باشد. 
 
 
 
 
 
 نسخه مناسب برای چاپ
   
كليه حقوق براي سوپرپايپ اينترناشنال محفوظ است SuperPipe International © 1390