مصاحبه روزنامه دنیای‌اقتصاد با مدیرعامل سوپرپایپ

سه شنبه 20 خرداد 1399, 07:49 قبل‏ازظهر
به مناسبت بیست و سه سالگی سوپرپایپ روزنامه دنیای اقتصاد مصاحبه‌ای با مدیرعامل سوپرپایپ انجام داده است که متن آن را در زیر می‌خوانید:
 
de9903201.jpg
 
 
توسط سوپرپایپ اینترنشنال انجام شد
تولید لوله‌هایی با عمر بالا  
 
تولید با کیفیت و مهم‌تر از آن ثابت قدم بودن در این حیطه، کار سختی است و در صنایع مختلف شرکت‌های زیادی قادر به دستیابی به این مهم نیستند. این موضوع زمانی اهمیت مضاعف می‌یابد که بدانیم در کشور ما برای بیشتر مصرف‌کنندگان قیمت بر کیفیت اولویت دارد و از طرفی با توجه به وجود تحریم‌ها، صادرات کالاهای تولیدی عبور از هفت‌خوان رستم است. در بخش تاسیسات مکانیکی ساختمان هم اگر چه شاهد حضور برخی تولیدات بی کیفیت در بازار هستیم، اما هنوز هم کیفیت برای برخی شرکت‌ها اولویت اول و آخر است. «سوپرپایپ اینترنشنال» به عنوان یکی از مهم‌ترین برندهای مطرح صنعت تاسیسات، امسال ۲۳ سالگی خود را پشت سر گذاشت. این تولیدکننده لوله‌های پنج لایه، با وجود مشکلاتی که سال‌هاست گریبانگیر تولیدکنندگان به‌ویژه در بخش صنعت است، همچنان در منطقه آزاد قشم به فعالیت خود ادامه می‌دهد و همچنان ارتقای کیفیت را در دستور کار دارد.  مدیرعامل شرکت سوپرپایپ اینترنشنال می‌گوید: زمانی که در ایران شروع به عرضه این محصول کردیم، حتی در اروپا هم هنوز استفاده از آن فراگیر نشده بود. ایران در کنار سوئیس و آلمان از نخستین کشورهایی بود که از لوله پنج‌لایه در صنعت تاسیسات استفاده کرد و این یکی از افتخارات ماست. یکی از علل حفظ کیفیت محصول ما، کیفیت مواد اولیه است؛ هرچند موجب افزایش بهای تمام شده محصولات ما می‌شود اما کیفیت، همان موضوعی است که باعث اعتماد جامعه مهندسی به محصولات ما شده و همان‌ انتظاری است که مشتریان از ما دارند.وی همچنین می‌افزاید: به‌تازگی اولین گواهی‌نامه مرکز تحقیقات را برای «سیستم آب‌رسانی» دریافت کرده‌ایم؛ اهمیت این گواهی‌نامه به این معناست که مشتری به یک سیستم اعتماد می‌کند، نه به تک محصول. این موضوع به‌ویژه برای مهندسان که باید نگاه سیستمی ‌به کار خود داشته باشند، بسیار مهم است.
 
آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با مهرداد یوسفی، مدیرعامل سوپر پایپ اینترنشنال در خصوص  صادرات و برنامه‌های پیش‌روی این برند است.
 
تا چه اندازه به ماموریتی که برای شکل گیری سوپرپایپ داشتید دست یافته اید؟
در سال ۱۳۷۶ کارخانه سوپرپایپ در شهرک صنعتی تولا در منطقه آزاد قشم تاسیس شد. در آن زمان با ۱۸ نفر و تولید لوله پنج لایه شروع کردیم و امروز با ۲۵۰ نفر سیستم‌های متفاوتی را به بازار تاسیسات عرضه می‌کنیم که هرکدام از آنها تحولی در این صنعت به‌شمار می‌روند. ما ماموریتی برای خود تعیین کرده‌ایم که ایجاد تحول در صنعت تاسیسات است. این ماموریت در ذات خود هدف‌های بزرگی دارد که همچنان مستلزم کار بی‌وقفه ماست.
 
شما نخستین تولیدکننده لوله پنج‌لایه پلیمری فلزی در ایران هستید. چه ضرورتی برای تولید این محصول احساس کردید؟
پدیده خوردگی، رسوب‌پذیری و بروز نشتی از مشکلاتی بود که در لوله‌های فلزی وجود داشت و سالانه میلیاردها تومان به صنعت ساختمان خسارت وارد می‌کرد و به همین علت تصمیم گرفتیم این نیاز کشور را برآورده کنیم. ما پنجمین تولیدکننده  این محصول در جهان و اولین در خاورمیانه هستیم. زمانی که در ایران شروع به عرضه این محصول کردیم، حتی در اروپا هم استفاده از آن فراگیر نشده بود. کشور ما در کنار سوئیس و آلمان از نخستین کشورهایی بود که از لوله پنج‌لایه در صنعت تاسیسات استفاده کرد و این یکی از افتخارات ماست.  
 
نگران نبودید در بازار قیمت محور ایران از آن استقبال نشود؟
هر پدیده جدید چالش‌هایی دارد که برای آنها باید آمادگی داشت و ما آماده بودیم. می‌دانستیم اگر جامعه مهندسی و مردم با مزیت‌های این محصول آشنا شوند به آن اعتماد می‌کنند و این اعتماد حاصل شد.
 
آشنایی جامعه مهندسی با این تکنولوژی چه فرآیندی را طی کرد؟
از همان سال‌های اول، برای تشریح روند تولید و آموزش وقت و انرژی بسیاری گذاشتیم. مشتریان می‌دانستند که تکنولوژی و دانش ساخت را از مخترع لوله پنج لایه پلیمری فلزی که آلمانی است، خریده‌ایم و از طرفی ماشین‌آلات کارخانه و مواد اولیه هم آلمانی است. خوب است بدانید یکی از علل حفظ کیفیت محصول ما کیفیت مواد اولیه آن است که در همه این سال‌ها، ضمن استفاده از به‌روزترین مواد، با وجود مشکلات زیاد حاضر نشدیم منابع اروپایی خود را تغییر دهیم و مواد اولیه را از فروشندگان متفرقه تامین کنیم. درست است که این موضوع باعث می‌شود قیمت محصولات ما کمی ‌بیشتر باشد اما معتقدیم ارزش کیفیتی که به دست می‌آید را  دارد و کیفیت، همان چیزی است که باعث اعتماد جامعه مهندسی به محصولات ما شده و همان‌ انتظاری است که مشتریان از ما دارند.
 
سوپرپایپ یکی از شرکت‌هایی است که گواهی‌نامه‌ها و تاییدیه‌های کیفیت ملی و بین‌المللی متعددی در صنعت تاسیسات دارد. دریافت این گواهی‌نامه‌ها چه تاثیری بر کار شما می‌گذارد؟
برخی از گواهی‌نامه‌های ما مانند گواهی‌نامه فنی اتحادیه اروپا که  به آن ETA گفته می‌شود، بسیار منحصربه‌فرد است؛ این یک تاییدیه بسیار سخت‌گیرانه بین‌المللی است که سوپرپایپ به‌عنوان تنها شرکت غیر‌اروپایی برای سیستم لوله و اتصال، موفق به دریافت آن شده است و در سال ۹۷  برای دومین دوره پنج‌ساله، تمدید شد. گرفتن تاییدیه‌های معتبر جهانی و ملی از سه جنبه مهم است؛ نخست اینکه محصول باید در استاندارد کیفی مورد تایید تولید شود در غیر این صورت گواهی‌نامه در بازرسی‌های ناگهانی و سرزده‌ای که صورت می‌گیرد، باطل می‌شود و جای چانه‌زنی هم ندارد. دوم اینکه با توجه به اعتباری که صادرکنندگان تاییدیه‌ها دارند، مصرف‌کنندگان می‌توانند به کیفیت محصول اطمینان کنند و سوم آنکه باعث ارتقای استانداردهای تولید و حتی تایید می‌شوند.
 
منظورتان از ارتقای استانداردها چیست؟
ما پیش از این برای محصولات متعددی گواهی‌نامه مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی را دریافت کردیم؛ برای لوله پنج‌لایه پلیمری فلزی و اتصالات مربوطه‌ آن، همچنین لوله پلی‌پروپیلن که در سیستم فاضلابی سوپردرین ما استفاده می‌شود. اما به‌تازگی موفق شدیم اولین گواهی‌نامه مرکز تحقیقات را برای «سیستم آب‌رسانی» دریافت کنیم. منظور از سیستم، لوله، اتصال و هماهنگی این دو با هم است. اهمیت این گواهی‌نامه اینجاست که مشتری به یک سیستم اعتماد می‌کند نه تک محصول. این موضوع به‌ویژه برای مهندسان که باید نگاه سیستمی ‌به کار خود داشته باشند بسیار مهم است. با اینکه ما گواهی‌نامه‌های بین‌المللی متعددی داریم و باید همیشه خود را در سطح استانداردهای جهانی حفظ کنیم، اما شاید بتوان گفت که گواهی‌نامه مرکز تحقیقات یک تاییدیه بومی‌سازی شده ملی است که مجموعه واقعیت‌های موجود تولید در کشور را در نظر می‌گیرد؛ بنابراین خود را ملزم به تطابق و رعایت استانداردهای ملی نیز می‌دانیم.
 
در حال حاضر چه سیستم‌هایی را به بازار عرضه می‌کنید؟
ما از تولید لوله آبرسانی پنج‌لایه شروع کردیم اما با توجه به نیازهای موجود در صنعت تاسیسات کارمان را گسترش دادیم. در حال حاضر سیستم‌های ما عبارتند از سیستم نصب تاسیسات سوپرفیکس، سیستم فاضلابی سوپردرین، سیستم آبرسانی سوپرپایپ، سیستم گرمایش کفی سوپرپایپ، ابزار نصب روتنبرگر و پمپ‌های ویلو.
 
در زمینه صادرات اقدامی‌ داشته‌اید؟
می‌دانید که در حال حاضر صادرات آسان نیست، اما مشاوران معتبر منطقه سوپرپایپ را می‌شناسند و محصولات ما در برخی از معروف‌ترین پروژه‌های منطقه از امارات و ارمنستان گرفته تا افغانستان و عراق و حتی کشورهای آفریقایی استفاده شده که نام و تصویر برخی از آنها در سایت سوپرپایپ بارگذاری شده‌ است.
 نسخه مناسب برای چاپ
   
كليه حقوق براي سوپرپايپ اينترناشنال محفوظ است SuperPipe International © 1390